KRÁLOVEC. Na vrcholu Královce naproti Jelenovské u Valašských Klobouk (viz. část 1 ZPS a část 2 Val.Klobouky) byl v 70. letech za pomoci TJ Spartak Valašské Klobouky postaven 366 m dlouhý zvratkový vlek (mapa). Myšlenka postavit lyžařský vlek na Královci vznikla v hlavách vedoucích tehdejšího lyž. oddílu, pánů I. Fialy, M. Papeže a F. Hrabiny, po lyžařských běžeckých závodech Ploštiny v roce 1972. Po krátkých jednáních s Lesy a MNV Val. Klobouky a Poteč byla tato myšlenka zahrnuta do výstavby v rámci akce "Z". Vlek se stal společným dílem mnoha lidí z různých organizací. Výkresy se rýsovaly po pracovní době v oddělení konstrukcí n. p. PAL MAGNETON. Součástky pak byly vyráběny na tamním učňovském středisku a také v Zemědělské škole v Brumovské ulici. Potřebný beton pocházel z nově stavěné hasičské zbrojnice a dovoz zajistili učni a zaměstnanci Zemědělského učiliště. Lanovnice pak darovalo družstvo Valaška, kde sloužily na lisech jako setrvačníky. Trubky na konstrukci podpěr, stejně jako pro vlek na Jelenovské, sehnal další nestor klobuckého lyžování p. Střiželka. Konečné výstavby vleku, tzn. kopání základů, rozvozu betonu a betonování podpěr, se účastnili lyžařští nadšenci královecké party na brigádách ve svém volném čase. Po vykopání a zabetonování podpěr vleku a základů na konstrukci ovládání vleku byla postavena budka pro obsluhu z částí chatek, které se tehdy bouraly na Pasekách. Později byly ještě zakoupeny dvě buňky pro převlékání lyžařů. Na základě dohody s Lesy bylo odlesnění svahu pro sjezdovku kompenzováno výsadbou stromků v jiné lokalitě s přispěním členů lyžařského oddílu. Vlek Královec Vlek Královec Schvalovací zkouška byla provedena 10. ledna 1974 a bylo dohodnuto, že vlek bude provozován pod hlavičkou ZO SSM n. p. PAL MAGNETON, na jehož konto měl jít i zisk z jízdného. Obsluha vleku však pocházela výhradně ze školených členů lyž. oddílu. V 70. - 90. letech se vlek přes zimu nezastavil. Na týdenní turnusy sem jezdili školáci z Ostravska a jižní Moravy, přes víkend vlek pravidelně vytížila rodinná rekreace z Gottwaldova. Tito návštěvníci byly ubytováni přímo na Královci (dnes RS Královec).

Takto to fungovalo až do roku 1999, kdy ukončil svou činnost závod PAL MAGNETON. Na vlek si poté dělali nárok různí žadatelé. V roce 2002 odkoupil pan. B. Nedavaška od Lesů pozemky pod vlekem a od města Val. Klobouky také celý lyžařský vlek. Vlek byl užíván až do roku 2018, kdy proběhla jeho zatím částečná demontáž. Vzpomínku na lyžování za starých časů má v prostoru již nefunkčního vleku zajistit vzpomínkový koutek, kde bude k vidění strojovna vleku, staré lyže s vázáním, zvratky a staré nápisy.

Za detailní informace o historii lyžařského vleku na Královci děkujeme panu Bohuslavu Nedavaškovi a jeho synovi Jiřímu. Pan B. Nedavaška je nejen posledním majitelem vleku, ale také stál u jeho zrodu jako účastník na jeho výstavbě.
Vydáno: 14.7.2019


Aktualizace:
-