VŠEMINA. Zvratkový vlek z předchozí reportáže (Lyžařský vlek Hlaďáčka) z obce Slopné byl, jak jsme psali, modernizován a později nahrazen moderním vlekem, který dnes slouží lyžařům. Řada vesnických vleků se však nikdy obnovy nedočkala a upadla v zapomnění. Jedním takovým je jen 14 km vzdálený vlek v obci Všemina, na který nás upozornil náš čtenář Jiří Závodský. Tímto mu velmi děkujeme.

V obci Všemina nedaleko Slušovic byl v roce 1982 založen lyžařský oddíl. Ve stejném roce místní chataři ve spolupráci s TJ Sokol Všemina, jehož předsedou se stal pan Tomáš Stavjaník, postavili 300 m dlouhý zvratkový lyžařský vlek (mapa). Pohonnou stanici zakoupili za symbolickou cenu 500 Kčs od nedalekého (lyžařského klubu z Trnavy). Ještě ten rok byl vlek uveden do provozu. O rok později byla dostavěna ohřívárna, kde si lyžaři mohli dát teplý čaj.
Všemina Všemina Po 15 letech, v roce 1997, zanikl lyžařský oddíl a krátce na to, v roce 2000, skončil i provoz lyžařského vleku. V současné době z vleku zbyly opuštěné podpěry bez lana. Spodní strojovna vleku s ohřívárnou byla odstraněna asi před 15 lety. Zajímavostí vleku bylo méně obvyklé vertikální umístění lanáče (kola) na vratné stanici.

Mimo uvedený vlek ve Všemině fungoval ještě jeden vlek (mapa). Provozoval jej Park hotel Všemina těsně pod hrází všeminské nádrže. Jednalo se o vlek TLV (teleskopický lyžařský vlek) s délkou 150 m a převýšením 20 m. Vlek byl přibližně před 10 lety demontován.

Děkujeme panu místostarostovi obce Všemina panu Ondřeji Kadlčákovi za informace o zvratkovém vleku. Poděkování také patří předsedovi TJ Sokol Všemina panu Lukáši Turnovi a kronikářce paní Janě Tomšů.
Vydáno: 11.2.2019


Aktualizace:
-