HUSLENKY - U ČOTKŮ. Lyžařské vleky nebývaly stavěny jen v režii obcí, sportovních klubů, rekreačních středisek nebo jiných organizací pro využití širokou veřejností. Část vleků si pro svou vlastní potřebu vybudovaly uzavřené menší skupiny lyžařů. Tyto vleky byly stavěny svépomocí s využitím kreativity a vynalézavosti provozovatelů. Z hlediska technického provedení se často jednalo o naprosté unikáty. Názorný příklad takového vleku býval k vidění v lokalitě U Čotků v obci Huslenky na Vsetínsku.

Místní chataři zde v 80. letech vybudovali 160 m dlouhý zvratkový lyžařský vlek. Přestože byl vlek postaven svépomocí, jednalo se o technicky velmi zdařilé dílo. Pohon vleku, ke kterému byla přivedena elektřina od nejbližšího domu, zajišťoval elektromotor na betonovém základu s profesionálně navrženou převodovkou, umístěný v horní stanici. Aby na svahu nestála nevzhledná strojovna, přistavěli chataři malou dřevěnou zvoničku, do které strojovnu umístili. Kvůli tomu však měli později nedorozumění s CHKO, jejíž orgány nesouhlasily s takovým využitím „staré valašské stavby“.
ucotku ucotku Lano o průměru 10 mm zapletl specialista z lyžařského oddílu Zbrojovky Vsetín. Dolní stanice byla osazena plovoucím vratným lanovcem (kolem) a napínání zajistila sada betonových závaží. Kladky měly silonové vložky zamezující jejich přeříznutí lanem. K lanu se lyžaři připojovali pomocí zvratek, odlévaných v ZPS Gottwaldov. Po každé sezóně bývalo lano navinuto na buben umístěný ve strojovně, podobně tak kladky z podpěr (po trase dvojkladky a nahoře zdvojené) byly také odmontovány. Před zimou bylo vše znovu nainstalováno a vlek zprovozněn.

Vlek byl v provozu asi 10 let. Krátce po roce 1990 byl spuštěn naposledy. Kladky byly věnovány provozovatelům nedalekého vleku v Adamovských, který rovněž postavili tamní chataři. Zbylé části konstrukce vleku zůstávají dodnes v terénu.

Informace o vleku včetně výkresů a dobových fotografií nám ochotně poskytl pan Martin Bambuch, který byl jedním z lidí, kteří na vleku lyžovali. Tímto mu velmi děkujeme!
Vydáno: 16.5.2020


Aktualizace:
-