ŠUMPERK - TEMENICE. V okolí okresního města Šumperku mohou zájemci o lyžování využít bohaté nabídky terénů různé obtížnosti v rámci menších či větších skiareálů vybavených často moderními lyžařskými vleky a lanovými drahami. Ještě nedávno však fungoval lyžařský vlek slušných parametrů i přímo na území města, a to v jeho místní části Temenice. Vleky postavili a provozovali členové místního ZO SVAZARM. První zdejší vlek, kterým byl jednoduchý naviják s elektromotorem, byl zakoupen od horské služby v Loučné nad Desnou v roce 1968. Na svahu však fungoval pouze jednu sezónu. V roce 1969 jej nahradil háčkový vlek s nekonečným lanem, vybavený spodní hnací stanicí s elektromotorem umístěnou na dřevěné konstrukci a vrchní vratnou stanicí. Šumperk - Temenice Hned následující sezónu se uskutečnila další výraznější rekonstrukce. Spodní hnací stanice byla umístěna do skříňové vlečky (cca 8 kW motor a převodovka z „lakatoše“), horní stanice byla posunuta výše a k vleku byly přidány dvě podpěry. Součásti vleku byly zkonstruovány v místních podnicích včetně vlastních háčkových závěsů. Celková délka vleku dosahovala v té době nadprůměrných 435 m s převýšením 90 m. Vlek býval po každé sezóně ze svahu odklizen – lano bylo smotáno a z podpěr i vratné stanice odmontovány kladky. V roce 1971 došlo ve vrchní části sjezdovky ještě k vybudování malé chatky s občerstvením. Technické provedení vleku bylo nestandardní – především řešením kladkových baterií na podpěrách, které bez problémů zvládaly přejezdy háčkových závěsů (továrně vyráběné vleky VL 200 od Transporty Chrudim se v této době dodávaly bez podpěr). Vlek byl v této době velmi vyhledávaný. Později se ještě uvažovalo o jeho prodloužení až k vrcholu kopce, k tomu nakonec ale nikdy nedošlo. Postupem let s rozvojem větších lyžařských středisek v blízkém okolí zájem o vlek upadal a na začátku 90. let rozhodli členové Svazarmu o jeho odprodeji soukromým majitelům. Ti vlek provozovali přibližně do roku 2010, avšak poslední roky již pouze soukromě. Vlek od té doby již deset let chátrá a plánuje se jeho kompletní odstranění z terénu.

Informace k této reportáži včetně dobových fotografií z archivu místního Svazarmu ochotně poskytl nedávno zesnulý pan Jindřich Šváb. Jindřich Šváb byl 58 let předsedou ZO SVAZARM Temenice a výrazně se zasloužil jeho rozvoj. Další informace poskytl pan Vladimír Driemer, člen oddílu (dnes AVZO Šumperk - Temenice) a pan Zdeněk Dosedla st., jeden ze soukromých vlastníků vleku.
Vydáno: 22.9.2020


Aktualizace:
Příprava vleku na sezónu 1978/79, která obnášela namontování kladek na podpěry a vratnou stanici a natažení lana. Vlečka zůstávala na místě celý rok. Foto: Archiv SVAZARM Šumperk - Temenice