PODĚKOVÁNÍ KORESPONDENTŮM.
Dnešní příspěvkem bychom chtěli poděkovat četným korespondentům, díky jejichž informacím a fotografiím z různých koutů našich hor můžeme přidávat další informace do přehledu zapomenutých vleků, který ve formě mapové aplikace můžete sledovat ZDE. V přiložené galerii nabízíme výběr z nejzajímavějších nálezů, které pořídili tři naši nejaktivnější přispěvatelé.
Jedním z nejpilnějších fotografů je Jana Kapsová, která nám již poslala snímky mnoha lyžařských vleků především z Beskyd a okolí. Při svých cestách prochází i zcela zapadlé osady, a tak narazí na mnoho nefunkčních vleků často domácí výroby, na které bychom nikdy nepřišli. Své fotografie z výprav zveřejňuje na stránkách kapsik.rajce.idnes.cz.
Pátrání po zapomenutých vlecích, kterému jsme nedávno věnovali i samostatný článek, se nadále věnuje Jakub Cikhart, na jehož stránkách (mr-desert-storm.rajce.idnes.cz) postupně přibývají další fotogalerie, ze kterých čerpáme podklady pro naši mapu. Za mimořádně kvalitní zdokumentování již zhruba dvou desítek vleků v Královehradeckém kraji pak děkujeme Adamu Havlovi, který neváhá pro zaznamenání celé jejich trasy procházet i obtížně schůdnými terény.
V neposlední řadě pak naše díky za sdílení materiálů patří Radoslavu Paulinymu, který neúnavně projíždí křížem krážem slovenská pohoří. Na jeho vynikajících stránkách Priznania a zazitky vlekarov a lanovkarov si kromě zaniklých středisek můžete prohlédnout obsáhlou fotodokumentaci ze středisek dosud provozovaných a dozvědět se četné zajímavosti o provozu horských dopravních zařízení.
Pokud na svých cestách narazíte na lyžařský vlek, určitě neváhejte s jeho vyfotografováním – i zdánlivě životaschopné zařízení se časem může stát jedním ze zapomenutých vleků, u kterého pak pozdě zjistíme, že za celou dobu jeho existence nebyly pořízeny použitelné obrazové materiály.
Vydáno: 22.11.2020
Aktualizace: